H Ερευνητική Ομάδα Μουσικής Εικονογραφίας Ε.Μ.Ε. στο 9ο Διατμηματικό Μουσικολογικό Συνέδριο «Παραλλαγές, επεξεργασίες, μεταμορφώσεις»

Νοέ 30, 2017

Θεσσαλονίκη, Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών Α.Π.Θ., 1-3 Δεκεμβρίου 2017

Η Ερευνητική Ομάδα Μουσικής Εικονογραφίας θα πραγματοποιήσει συνάντηση στρογγυλής τράπεζας με τίτλο “Η Μουσική Εικονογραφία στην Ελλάδα: παρελθόν και μέλλον” την Κυριακή 3 Δεκεμβρίου 2017, στο πλαίσιο του 9ου Διατμηματικού Μουσικολογικού Συνέδριου με τίτλο «Παραλλαγές, επεξεργασίες, μεταμορφώσεις», που θα πραγματοποιηθεί υπό την αιγίδα της Ελληνικής Μουσικολογικής Εταιρείας στη Θεσσαλονίκη. Για το πρόγραμμα του συνεδρίου ακολουθείστε τον σύνδεσμο http://musicology.mus.auth.gr/?page_id=272.

Η Μουσική Εικονογραφία, ως κλάδος της ιστορικής μουσικολογίας, επικεντρώνεται στην ανάλυση και την ερμηνεία του μουσικού περιεχομένου των έργων τέχνης αξιοποιώντας τις πληροφορίες που περιέχουν για τη διερεύνηση διαφόρων παραμέτρων της μουσικής. Η Ερευνητική Ομάδα Μουσικής Εικονογραφίας λειτουργεί από το 2015 με συντονίστρια την κ. Αλεξάνδρα Γουλάκη Βουτυρά, καθηγήτρια Μουσικής Εικονογραφίας στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών, της Σχολής Καλών Τεχνών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην Στρογγυλή Τράπεζα προκειμένου να προγραμματίσουμε και να υλοποιήσουμε μία σειρά από ερευνητικές και εκπαιδευτικές δράσεις που θα συμβάλουν στην επιστημονική γνώση και τη διάδοσή της στο ευρύ κοινό.

Πρόσφατα Νέα